ЗМІ про ANTI-AGING -

Перша Національна тренінг-програма «Школа превентивної та антиейджинг медицини»: старт в Україні

 

З приходом весни активну діяльність розпочала Асоціація превентивної та антиейджинг медицини, доказом чого стала I Національна тренінг-програма «Школа превентивної та антиейджинг медицини», яка відбулася 3 березня 2010 року у рамках програми Міжнародного форуму здоров’я, краси та довголіття «Здоров’я нації» за підтримки Національної медичної академії післядипломної освіти (НМАПО) імені П.Л. Шупика.

 

Величезний виставковий центр на Броварському проспекті люб’язно розмістив в одному зі своїх павільйонів понад 200 слухачів, які зібралися для участі у тренінг-програмі. Цей освітній проект став знаковою подією для Асоціації, яка розгорнула активну діяльність по всій Україні, що надає можливість розширити свої горизонти і в найбільших обласних центрах. Проведений захід перевищив сподівання та наддав багато цікавої, актуальної інформації.

 

Засідання, присвячене питанням антистаріння, збереженню і подовженню життя, запобіганню серцево-судинним захворюванням, складалося з трьох частин: «Серцево-судинний ризик під контролем», «Загальні питання медицини антистаріння», «Спеціальні питання антиейджингу». Ідея тренінгу полягає в тому, щоб кожен, кого зацікавив даний проект, набув нових навичок для подальшої роботи з пацієнтами. З доповідями виступили запрошені спеціалісти – кардіологи, терапевти, психіатри, акушер-гінекологи, ендокринологи і фахівці з естетичної медицини з різних регіонів України. Програма включала в себе цікаві обговорення, а також можливість участі у практикумі визначення власного серцевосудинного ризику. У приміщенні конференц-залу під час засідання працював кабінет вимірювання серцево-судинного ризику (ССР), і кожний учасник мав змогу перевірити свій рівень холестерину і глюкози у крові, визначити індекс маси тіла (ІМТ) і як результат – оцінити свій ССР.

 

Тут зібралися найактивніші практикуючі лікарі з усієї України. Особливу активність виявили лікарі поліклінічних закладів із Запорізької, Вінницької, Дніпропетровської, Луганської, Тернопільської, Івано-Франківської областей і лікарі міста Києва.

 

Під час реєстрації учасники тренінг-програми безкоштовно отримали матеріали для додаткового ознайомлення з програмою курсу.

 

У доповідях були висвітлені питання збереження здоров’я, що зумовлюється багатьма чинниками – соціально-економічними та екологічними, способом життя, віком, статтю, спадковістю. Проте здоров’я залежить і від реальних можливостей людини робити вибір, вести здоровий спосіб життя, що сприяє його збереженню і зміцненню. Спосіб життя є провідним чинником, що визначає стан здоров’я. За розрахунками вітчизняних вчених, внесок його в здоров’я становить 50–55 %. Несприятливі фактори способу життя найчастіше стають причиною передчасної смерті людини.

 

На першому засіданні «Серцево-судинний ризик під контролем» доктор медичних наук, професор кафедри сімейної медицини Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького Ягенський Андрій Володимирович виступив із доповіддю саме про ці основні фактори серцево-судинного ризику і можливості їх корекції. Який саме чинник зумовлює покращення чи погіршення ситуації? Корекція факторів ризику, насамперед – немедикаментозна, полягає у відмові від шкідливих звичок (тютюнопаління) та малорухливого способу життя, зниженні рівня холестерину та глюкози у крові, загального артеріального тиску, ІМТ, а також модифікації тих факторів ризику, які піддаються корекції. Внесок профілактичних заходів в зниження серцево-судинної смертності становить 50 %, тоді як інші 50 % досягаються шляхом медикаментозних та хірургічних втручань. Дуже рідко пацієнт має один фактор ССР, найчастіше зустрічається їх поєднання, саме тому ключовим моментом для визначення тактики серцево-судинної профілактики є оцінка факторів ризику систематично, у комплексі.

 

Доктор медичних наук, завідувач відділу популяційних досліджень Національного наукового центру «Інститут кардіології імені академіка М.Д. Стражеска» АМН України Горбась Ірина Михайлівна докладніше поінформувала слухачів про шкалу SCORE в Україні. Ця системна оцінка коронарного ризику, запропонована експертною системною групою Європейського товариства у 2003 р., була розроблена на підставі тривалих проспективних досліджень, які проводилися у 13 європейських країнах. Існують дві шкали: для країн з високим і низьким рівнями смертності. Це система квадратів, яка має принцип світлофора. Зелений – низький рівень (>1 %), жовтий – ризик помірний (2–4 %), червоний означає високий ризик (<5 %). Шкала SCORE включає 5 факторів ризику: стать (чоловіча/жіноча), вік (40–60 років), статус тютюнопаління, систолічний артеріальний тиск і рівень холестерину. Представлена шкала значно полегшує визначення серцево-судинного ризику пацієнта, саме оцінка ССР за шкалою SCORE покладена в основу програми «Серцево-судинний ризик під контролем».

 

На офіційному відкритті тренінг-програми чи не вперше зійшлися в діалозі щодо профілактичної медицини та політичних аспектів й соціальних та медичних питань Заслужений лікар України, заступник керівника Державного управління справами, кандидат медичних наук Валіхновський Ростислав Любомирович із темою «Серцево-судинний ризик: політичне та економічне знання» та Голова Всеукраїнської асоціації превентивної та антиейджинг медицини, доктор медичних наук, професор кафедри діабетології НМАПО імені П.Л. Шупика Барна Ольга Миколаївна з доповіддю про медичне та соціальне значення серцево-судинного ризику. Перше засідання продовжили магістр медицини, дійсний член Всеукраїнської асоціації превентивної та анти-ейджинг медицини Сакалош Вікторія Юріївна, яка представила перші підсумки Всеукраїнського проекту для лікарів «Серцево-судинний ризик під контролем»; керівник відділу наукового розвитку ТОВ «Інтернешнл Медікл Еквіпмент» (ексклюзивного представника OMRON в Україні) Купрієнок Павло Олексійович ознайомив з доповіддю «Домашній контроль параметрів «якості життя» приладами OMRON».

 

Після дискусії та обговорення першої частини тренінгу відбулося друге засідання «Загальні питання медицини антистаріння», на якому виступили спеціалісти з антивікових аспектів медицини: Голова Всеукраїнської асоціації превентивної та антиейджинг медицини, доктор медичних наук, професор кафедри діабетології НМАПО імені П.Л. Шупика Барна Ольга Мико лаївна освітила тему антиейджингу як нової філософії медицини; кандидат медичних наук, провідний науковий співробітник ДУ «Інститут педіатрії, акушерства та гінекології» АМН України Єфіменко Ольга Олексіївна виступила з темою «Антивікові аспекти використання жіночих статевих гормонів»; головний лікар клініки «Візиткосметік» Пірус Володимир Петрович виклав головні і важливі антиейджинг стратегії в пластичній хірургії; відповідальний редактор журналу «Medix. Anti-Aging», кандидат медичних наук, доцент Національного медичного університету імені О.О. Богомольця Маньковська Ольга Леонідівна завершила другу частину тренінгу лекцією про важливість профілактичних програм у жінок.

 

На третьому й останньому засіданні «Спеціальні питання антиейджингу» свої доповіді представили: завідувач відділення ревматології, нефрології і внутрішньої патології Клінічної лікарні «Феофанія» Державного управління справами, головний терапевт Управління охорони здоров’я і медичного забезпечення Державного управління справами, доктор медичних наук, професор Головач Ірина Юріївна з доповіддю «Можливості профілактики та лікування остеопорозу у віковому аспекті»; доктор медичних наук, профессор кафедри психології Національного медичного університету імені О.О. Богомольця, завідувач відділення пограничних станів та психотерапії Українського національно-дослідного інституту соціальної і судової психіатрії та наркології Міністерства охорони здоров’я України, психіатр, психотерапевт, клінічний психолог Чабан Олег Созонтович поінформував слухачів щодо когнітивного старіння та його профілактики; доктор медичних наук, професор кафедри психології та педагогіки Національного медичного університету імені О.О. Богомольця Хаустова Олена Олександрівна розповіла про тривожні та депресивні розлади в ракурсі медицини антистаріння; кандидат медичних наук, старший науковий співробітник Булдигіна Юлія Валеріївна представила заключну доповідь стосовно сучасних підходів до лікування ожиріння.

 

Як висновок можна зазначити, що збереження здоров’я та молодості, зниження кількості захворювань, загальне формування оздоровлення населення неможливі без формування здорового способу життя усіх вікових та соціальних груп і уникнення основних факторів ризику. В кінці тренінгу усі слухачі отримали сертифікат дійсного члена Асоціації превентивної та антиейджинг медицини та диплом учасника курсу.

 

Асоціація превентивної та антиейджинг медицини є активним модератором подібних заходів по всій країні, тому дана програма не зупиняється і залучає до співпраці все більше лікарів.

Матеріал підготувала Сенатос Сніжана
(Журнал “Ліки України” №2 (138))